בתור לגן עדן – אנסמבל קול הנוער

תיאטרון לקידום נוער בסיכוי ע"ש אתי הילסום, מציג

בעת המהומות שפרצו במהלך חודש מאי 2021, תוך כדי מבצע "שומר חומות", שחקני תיאטרון "קול הנוער" – בני נוער יהודים וערבים, המשיכו להגיע לתיאטרון ולהביא את אותם רגשות, פחדים וכעסים שבהם נתקלו ברחובות יפו, הישר אל הבמה. כך בעצם נכתב המחזה "בתור לגן עדן" , העוסק במתח המובנה בין שבטי החברה הישראלית על כל גווניה: אשכנזים מזרחים, ותיקים עולים חדשים מאתיופיה וחבר העמים, יהודים וערבים, נוצרים ומוסלמים וילדיהם של מהגרי עבודה. הצגה לנוער ולמבוגרים.

מחזה ובימוי – מאיה ביתן וטל נווה.
מעצבת במה ותלבושות – אסתר בוקובזה
עיצוב תאורה – יאיר סלמן
הפקה – מאיה תומר
משחק – שחקני אנסמבל "קול הנוער"

לאתר קול הנוער

עמותת "קול הנוער" – תיאטרון לקידום נוער בסיכוי ע"ש אתי הילסום

מי אנחנו
עמותת קול הנוער פועלת ביפו ד' מזה 7 שנים.
עד לשנת 2021, נתמכה על ידי אגף התרבות של עיריית ת"א-יפו ומתרומות.
העמותה מקיימת פעילות של רווחה חינוכית, שתכליתה לאתר נוער הנמצא בסיכון להידרדרות לפשע ולסמים ולעזור לו להקים תשתית ערכית ורגשית, שתאפשר לו לפתח שליטה טובה יותר על חייו, ולהשתלב במעגלים החברתיים והכלכליים שסביבו. העמותה מפגישה נוער יהודי וערבי, אך גם ילדי עולים, ילדי מהגרי עבודה וכל הזקוק, ושמה לה למטרה ללמד אותם כישורי חיים. מוטו הדגל של העמותה הוא "קבלת השונה", שהוא התשתית הערכית והרגשית, החיונית לחיים של שיתוף.

התוכנית
הייחוד בעבודת העמותה – תיאטרון חברתי שנועד להאיר בעיות של זהות, גזענות, אי-קבלה חברתית, שנאה, כעס, תסכול, אובדן שליטה ועוד. היכולת של הנוער לעבודת צוות, מנהיגות, תמיכה והכלה – כולה מקבלת סינרגיה כשהיא על במה, בתנאים בטוחים, ותחת הילה אמנותית.
במשך 3 שנים, 4 פעמים בשבוע למשך כ- 3 שעות, אחרי בית הספר, בני הנוער נפגשים ולומדים מפי מורים מקצועיים את מקצועות התיאטרון (כולל תפאורה, עיצוב, בימוי והפקה). פעמיים בשנה הם כותבים ומעלים הצגות. העמותה מציעה לנוער גם ארוחה חמה, שלרבים מהם היא היחידה ביום.
התוכנית בודקת את הנושאים המעיקים על הנוער ומכוונת את הנוער אליהם. לדוגמה, כדי לגרום לנער\ה לחפש תכונות טובות בכל אחד (וראשית בעצמו/ה), עובדים השנה על מונולוגים מתוך המחזה "קרום" מאת חנוך לוין, שבו כל הדמויות שנואות ונלעגות. התלמידים מתבקשים לנסות ולהציג משהו שיגרום לאחר לאהוב אותם, ולהם לאהוב משהו באחר – גם כשהדמות ומעשיה פסולים בעיניהם.
את בני הנוער אנחנו מוצאים במספר דרכים; הפנייה של גופי הרווחה, קשר עם בתי הספר ורכז חברתי ששולף אותם, ממש, מהרחוב.

תוצאות הפעילות
תוצאות הפעילות מתבטאות במספר דרכים (מהקל אל הכבד):
א. רבים מבוגרי התוכנית ממשיכים לבקר במרכז לעיתים קרובות. עד כדי כך גדול הקשר שלהם למקום, שהפך להיות המקום הבטוח עבורם., שאנחנו בתהליך הקמה של אנסמבל בוגרים שימשיך בפעילות ויהווה גם מוקד תעסוקה עבור השחקנים הבוגרים, באמצעות משחק בהצגות של האנסמבל בפני הקהל הרחב.
ב. בדצמבר 2020 הזמנו מחקר מדדי הצלחה של התוכנית. התוצאות מדברות בעד עצמן ומראות שינוי ברור בעמדות של הנוער שנמצא בתוכנית. (המחקר מצ"ב)
ג. התוצאה המובהקת ביותר הייתה בשטח, בזמן המהומות בחודש מאי 21, בערים המעורבות. בזמן שבני נוער אחרים הציתו צמיגים ברחובות, בני הנוער שלנו המשיכו לבוא, וכתבו והמחיזו הצגה על גזענות (ההצגה ממשיכה לרוץ ומוזמנת על ידי גופים שונים כגון בתי ספר וארגונים חברתיים).

לאן פנינו?
המהומות בכל הערים המעורבות בארץ, במהלך חודש מאי 21, הוכיחו לנו שיש צורך דחוף ביצירת גשרים של הבנה בין מגזרים שונים של החברה, וכי הפעילות שלנו ביפו יכולה להוות דגם מוצלח מאד להתאמה לכל עיר מעורבת בארץ – על המאפיינים שלה.
בשנת 2022 אנחנו מבקשים להעמיק את פעילות העמותה ביפו, לקדם את פתיחת הפעילות בערים משותפות נוספות כמו רמלה ולוד, בשיתוף עם משרד הרווחה.

אזהרת מסע – ערב ספרות
הזמנת כרטיסים - ללא עלות

מקלובה - אהבה הפוכה
הזמנת כרטיסים - ללא עלות

Fly Me to… Tel Aviv
Seat reservation – free of charge
(Please fill in your details in English)