פסטיבל תיאטרונטו ה-33

להורדת התכניה המלאה

הצגות התחרות

לא נורמאלי
מאת ובביצוע גיא מרוז
בגיל שישים ושתיים, ללא התראה מוקדמת, ערב חזרה גנרלית על מחזה חדש שלו – נתקף גיא מרוז, המחזאי והעיתונאי, בפרנויה קשה ובדיכאון מר. ברור לו שכל העולם התאחד נגדו, ברור לו שמצלמים אותו כל הזמן לטובת תחקיר שיהרוס את חייו, וכל זה בגלל "ציוץ" מיותר שלו על החיים הפוליטיים בישראל.

זה מחזה על איש שהולך נגד הזרם ומשלם על כך מחיר יקר, אישי וציבורי, עד כדי מחשבה שאולי אין עוד טעם להמשיך לחיות. דיכאון היא מחלה שתוקפת מיליונים רבים בכל העולם- מעולם לא דיברו עליה בכזו פתיחות כפי שעושה גיא מרוז במחזה החדש ״לא נורמאלי״.

בימוי: שלום שמואלוב

מועדים
24.4 בשעה 22:00 – תיאטרון יפו
25.4 בשעה 17:00 ובשעה 19:30  – תיאטרון יפו

יורשת
מאת ובבימוי עדי גרוף
ילדה, נערה, אישה, חיה עם ירושה. ירושה של טראומה שקיבלה מאביה, פדוי שבי ממלחמת שלום הגליל. בשנת 2023 המילים "חטופים", "שבי", "עסקה", צפות אל מעל פני השטח בשיח החברה הישראלית, ומוסיפות להגדיר מחדש את ההתמודדות עם פדויי השבי במדינה. בניסיון להגשים את הרצון למצוא עצמאות והצורך בריפוי הפצע שלה ושל אביה נוצר מתח בין החמלה, האשמה, לקיחת האחריות ותחושת ההפקר לבין הבחירה בחיים והרצון בקרבה ובאהבה. על הבמה היא חושפת את יחסיה עם אביה ועם הטראומה ומנסה למצוא את עצמה מחדש ושואלת, האם הטראומה כאן בכדי להישאר?

משחק: יעל סדן

מועדים
23.4 בשעה 17:00 ו – 19:30 – מוזיאון יפו
25.4 בשעה 20:00 – מוזיאון יפו

מפי שמירה אימבר
מאת: יואב גינאי
שמירה אימבר בת 78, אחיינית רחוקה של משורר ההמנון הלאומי, היא שדרנית מיתולוגית מורדת בנשמתה, החולה בסרטן. המחזה מתרחש ביום האחרון של חייה. בעוד כשעה היא תקבל על פי בקשתה, טיפול רפואי שיביא למותה. בתכנית רדיו שהיא מקליטה לפני מותה היא יוצאת למסע בחייה; מילדותה הפרועה בתל אביב של 1950, דרך שירותה הצבאי כחיילת לוחמת צדק. משם לקליפורניה של ה"סיקסטיז" שם הצטרפה לילדי הפרחים, והפגינה נגד מלחמת וייטנאם. בהמשך, כששיחקה בגרסה הישראלית של המחזמר "שיער" ועד לימיה כקריינית חדשות ומגישת מוסיקה, שאף פעם לא היססה לומר בשידור חי את דעתה הנחרצת, גם כשידעה שתיענש.

בימוי: אלון אופיר, משחק: מירב גרובר

מועדים
23.4 בשעה 22:00 – תיאטרון יפו
24.4 בשעות 17:00 ו-19:30 – תיאטרון יפו

סורר ומורה
מאת ובביצוע: מוטי ברכר
ההצגה "סורר ומורה" היא שיעור תנ"ך שהופך למופע בובות, וידוי ארס-פואטי וסדרה של מחשבות על מציאות עברית-יהודית-ישראלית. במרכז ההצגה יוצר תיאטרון פרינג' המוצא את עצמו במשבר אמצע החיים כמורה לתנ"ך בתיכון. שני העולמות, החתרני והפדגוגי, מתחככים זה בזה כשהסצנות התנכיות מתערבבות עם הסיטואציה של כיתה ישראלית, עם סיפורים של תלמידים ועם חייו האישיים של המורה.
דרך אלה עוסק המופע  במגוון קונפליקטים אישיים וקולקטיביים: דת מול חילוניות, המשמעות של רכישת ידע בעידן הדיגיטלי, מיניות ואלימות בחייהם של בני נוער ובכלל, אינטימיות במציאות מנוכרת וגדושה בחוויות וירטואליות, התפוררות של קשרים משפחתיים ובין-מגזריים בחברה הישראלית ועוד.

מוזיקה מקורית: עוזי רמירז, ליווי אמנותי: דניאל כהן הלוי

מועדים
24.4 בשעה 22:00 – מוזיאון יפו
25.4 בשעה 17:00 ו – 19:30 – מוזיאון יפו

תגידו לי מה בא לי
מאת ובביצוע: נימרוד פלג
בחור מילניאלי מתוסבך המתקשה להבין את עצמו, יוצא מהארון כבי-סקסואל בפני ההורים שלו ובתגובה הם דורשים ״פשוט תגיד שאתה הומו!״. בניסיון לשכנע אותם ואת עצמו מי הוא באמת, הוא עובר דרך קלאסיקות קולנוע, זכרונות פתאטיים ומרגשים ומייקל ג׳ורדן.

בימוי: יובל קורן, עיצוב: דניאל קפלן, צילום: אילן זכרוב

מועדים
24.4 בשעה 20:30 – הבית הגאה, ת"א
25.4 בשעה 20:30 – הבית הגאה, ת"א

Man Up
מאת: לי מסיקה אוחנה ועופר גרינברג
ב – 2012 התגייסתי לשריון. חברים שלי נתנו לי גג שבועיים, עד שאני מתקשר לבכות להם שאני לא רוצה יותר.
תוך שנה הפכתי למפקד. ב – 2014 נכנסתי לעזה. צוק איתן תפס אותי בדרך למקלחת. אמרתי לעצמי ״עפר, קח עוד שתי דקות מתחת למים, אתה יוצא להילחם״. עמוק בתוך עזה גיליתי שרמבו – אני לא. נשבע לכם שזה היה כל כך מצחיק שהחלטתי לכתוב על זה סטנדאפ. אה ובאוקטובר 2023 גיליתי שהסיפור שלי עוד ממשיך להיכתב, עד מתי?

בימוי: אורן חלפון, משחק: עופר גרינברג

מועדים
24.4 בשעות 18:15 ו – 20:45 – פואייה תיאטרון יפו
25.4 בשעה 18:15 – פואייה תיאטרון יפו

הצגות "קצרנטו"

שבת בבוקר
מאת: מיכל אהרוני, בימוי: שמר גאון, משחק: שלמה בראבא
קיבוצניק בן שמונים וחמש שמחבלים משתלטים על קיבוצו בשבעה באוקטובר מקבל החלטה: להקריב את חייו כדי להציל את משפחתו ששוהה בממ"ד.  איש בן שמונים וחמש, עיניו טובות, לבו רך, הופך ברגע אחד לגיבור.
"שבת בבוקר" הוא הרגעים שבין קבלת ההחלטה להקריב את חייו לבין כניסת המחבלים לביתו. על מה חושב אדם שאוהב שירה ורוך ויופי ברגעיו האחרונים? ואיך מוצאים, בתוך התופת הגדולה, רגע אחד של חסד.
*מבוסס על המאמר "עוצמת הרכות" מאת שהרה בלאו שפורסם בעיתון "ידיעות אחרונות".

קו 146
מאת ובביצוע איתמר מועלם
אם אי פעם תסעו שם ב – 7:00 בבוקר בקו 164, תמצאו את כל מרכיבי החברה הישראלית צפופים ומעוכים אחד על השני – מזקנה חרדית בת 90, דרך חייל דרוזי עם שני קיטבגים על הגב ועד ילד בן 5 שמשום מה נוסע בלי ליווי.
בין כל אלה יושב צעיר פרנואיד אחד, שלא יכול לסבול את כל העיניים השיפוטיות של נוסעי האוטובוס ומחליט לעשות כל שביכולתו כדי לשנות סדרי עולם. או לפחות – את סדרי האוטובוס. ההצגה "קו 164" מפרקת את החברה הישראלית לגורמים ומנסה, כמיטב יכולתו של אותו צעיר, לחבר אותה מחדש.
בימוי: נעם פרנק, מוזיקה: ניר כנען

מוכנה
מאת ובבימוי: אליענה מגון
ההצגה ״מוכנה״ מציגה את סיפורה של כל אם עברייה. זהו זמן מלחמה, יום הגיוס של הבן הגיע, והרגע ממנו חששה מדי יום במשך 18 שנה מתממש ומתנקז לכדי בדיקה דקדקנית של הציוד שארז. אביו שנלחם במלחמה הקודמת לא הסתדר בכלל. זה בגלל שהוא לא התכונן, טוענת האמא. בין זכרונות עבר ממלחמות קודמות ומטקסי זיכרון שונים, היא תעניק לבנה את היכולת לחיות חיי נצח, ותוכיח לעצמה שתמיד עדיף להתכונן. ההצגה נכתבה בעקבות אירועי אוקטובר 23 על ידי מחזאית צעירה, ללא ילדים, שבן זוגה התגייס למילואים ב-8 באוקטובר, והותיר מאחוריו בת זוג דואגת עם שאלות נוקבות על העתיד.
משחק: אפרת ארנון

כאם לשלושה בנים
מאת ובביצוע: אורנת למפרט
מופע סאטירי ושובב בתוך מציאות מורכבת; על מסלול חיים ידוע מראש ונורמטיבי (לכאורה…) של אם בישראל. תיאטרון חזותי בשילוב חפצים, הלוקח אותנו בהילוך מהיר במסע חייה של האם, משלב ההיכרות, ההתעברות, הברית ועד הגיוס – "שרשרת חיול" אימהית במציאות מקומית. מסירות הורית למדינה או מסירות הורית לבנים? המופע נע משני צידי מפת הארץ ומעלה סימני שאלה גדולים על קירבה, הקרבה ואהבה גדולה. מבוסס על ביוגרפיה אישית וקולקטיבית.
ליווי אמנותי: נעם רובינשטיין, ע. מוסיקלית: ארז טודרס

חבובט
מאת ובביצוע: נגבה מאור
לרגל יום הולדתה ה-34 נגבה עורכת מסיבת קריוקי מפוארת. היא שוכרת אולם ומזמינה את כל החברים שלה לחגוג אתה את המאורע. כולם מגיעים כמעט, לבושים במיטב מחלצותיהם ובלב השולחן ניצבת עוגה מגונדרת, מקושטת בכל טוב. אך למרות ההכנות הדקדקניות לאירוע, התכניות של כלת השמחה משתבשות והיא מגלה שזה לא כזה פשוט למצוא את השיר הנכון. ובכלל, לא פשוט לחגוג פה לאחרונה.
ליווי אמנותי: יעל טל, הדרכת שחקנים: אילה דנגור

גפרור צ'לו
מאת ובביצוע: רועי ניק
מתוך שדה הקרב, חייו של גפרור נ׳ תלויים במכשיר הקשר דרכו הוא מנסה לקבל סיוע אבל בצד השני דברים נשמעים אחרת. מחזה שנכתב באחד מימי המלחמה, לפני הזריחה, כשבראש החיילים בקרב וברקע בבית התנגן באך. או שומן, משהו כזה.
בימוי: בעז פרנקל

איש אחד אוכל בננה
מאת ובביצוע גיל צירלין
איש אחד אוכל בננה היא הצגה אוטוביוגרפית בה גיל, אבא צעיר ויוצר בתחילת דרכו, ינסה לברר, קודם כל בפני עצמו, למה הוא עדיין מתעקש. באמצעות מעט חוש הומור ומניפולציה של חפצים, בה הוא מתמחה, ינסה לשתף את הקהל במסקנות מפתיעות על הורות בגיל צעיר, יצירה, זוגיות, והתמודדות עם לחץ כלכלי.

אבא של הילדים שלי
מאת ובבימוי: אורלי עסיס
כבר שנים שמאיה מחפשת בכל מקום את האיש שיוכל להיות אבא לילדים שלה, אבל דווקא היום החיפוש הזה הופך להיות דחוף במיוחד, הרה גורל ממש. וגם כשנדמה שהוא עלול להסתיים בתוצאות טרגיות, מאיה מסרבת לוותר. כי היום היא תמצא אותו, ודבר לא יעמוד בדרכה.
משחק: עדי דרורי

שעות ותאריכי קצרנטו
מקצרון 1
: מוכנה / גפרור צ'לו / אבא של הילדים שלי / שבת בבוקר
23.4 בשעות 17:00 ו- 19:30 – תיאטרון יפו
25.4 בשעה 22:00 – תיאטרון יפו

מקצרון 2: איש אחד אוכל בננה / קו 146 / כאם לשלושה בנים / חבובט
23.4 בשעה 22:00 – מוזיאון יפו
24.4 בשעה 17:00 ו-19:30 – מוזיאון יפו

מועדי "קצרצרים"
23.4 בשעות 18:15 ו-20:45 – פואייה תיאטרון יפו
25.4 בשעה 20:45 – פואייה תיאטרון יפו

פסטיבל תיאטרונטו, החגיגה הגדולה של הצגות היחיד בישראל, מהפסטיבלים האהובים, המוכרים והחשובים בתיאטרון הישראלי חוזר זו השנה ה-33 ויתקיים בחול המועד פסח, בין התאריכים 17-18 באפריל בעכו העתיקה ובין 23-25 באפריל ביפו העתיקה.

הפסטיבל יוסד בשנת 1990 ע"י יעקב אגמון ז"ל ומנוהל כעת על ידי רעייתו השחקנית גילה אלמגור אגמון, ותיאטרון יפו , כאשר הקו האמנותי של הפסטיבל נשמר מתחילתו – פסטיבל של הצגות יחיד שהזרקור ניתן לעבודת השחקן. הוועדה האמנותית כוללת את גילה אלמגור-אגמון, היוצרים והשחקנים דניאל כהן – לוי, שמעון מימרן ויגאל עזרתי. מפיקת הפסטיבל: גלית ברסקי.

הפסטיבל יציע 6 מונודרמות חדשות במסגרת התחרות, שתי הצגות אורחות ועוד 8 הצגות קצרצרות (עד 15 דק') במסגרת מסלול ה"קצרנטו" שיזם ניר שטראוס. באופן טבעי ומתבקש, הפסטיבל ייגע השנה גם בתכנים הקשורים לאירועי ה- 7.10 והמלחמה המתמשכת מאז – מההצגה הקצרצרה "שבת בבוקר" מאת מיכל אהרוני בהשתתפות שלמה בראבא בהשראת סיפור אמיתי, דרך "כאם לשלושה בנים" מאת אורנת למפרט שייגע במסלול החיים הידוע מראש של אמהות ובנים בישראל, "יורשת" מאת עדי גרוף שנכתב מנקודת מבטה של בת לפדוי שבי, ועד למופע קומי טראגי (Man Up מאת לי מסיקה ועפר גרינברג) המספרת על חווית השירות הקרבי בעזה במסגרת "צוק איתן" ב 2014.

עוד בפסטיבל – מחזה מאת יואב גינאי המתרחש ביום האחרון לחייה של קרובת משפחתו שדרנית הרדיו המיתולוגית שמירה אימבר שהלכה לעולמה לפני כשנתיים ("מפי שמירה אימבר" בביצוע מירב גרובר), המחזה "סורר ומורה" בו מוצא עצמו יוצר פרינג' מורה לתנ"ך בבי"ס ומציף דילמות של דת, חילוניות וישראליות, ו"לא נורמאלי" מאת ובביצוע גיא מרוז שחושף באומץ התמודדות אישית עם דיכאון וחרדה.

השנה לראשונה יתקיים מסלול "קצרצרנטו" בו יועלו מחזרות קצרצרים באורך של 3-5 דקות.

במסגרת הפסטיבל יחולקו חמישה פרסים:
פרס התיאטרונטו על שם ניסים עזיקרי ז"ל בסך 9,000 ₪
ניתן על ידי קרן תל אביב לספרות ואמנות ע״ש יהושע רבינוביץ ופרויקט מת״ן, כמענקים שנועדו לקדם פעילותם היצירתית של אמני הבמה שצוינו על ידי השופטים. מענקים אלה הינם חוליה נוספת בפעילותה של הקרן לעידוד אמנות ישראלית ויוצריה. 1

פרס להצגה שתזכה בציון לשבח, אף הוא באדיבות קרן תל אביב לספרות בגובה 3,000 ש"ח.
הפרס הראשון במסלול ה"קצרנטו" בסך 3,000 ₪, אף הוא באדיבות קרן תל אביב לספרות אמנות.

פרס בחירת הקהל – על שם תרין שלפי בסך 5000 ₪ מוענק על ידי משפחתה של תרין.
הפרס הוא על שמה של השחקנית הצעירה תרין שלפי ז"ל , שזכתה בתיאטרונטו 2019 בפרס "השחקנית הטובה ביותר לשנת 2019", על משחקה בהצגה פרי עטה: " להזיז את השמש" בבימויו של חנן ישי.
בהצגה גילמה תרין את עצמה בסיפור חייה ובמאבקה במחלת הסרטן, מחלה שהכניעה אותה. השופטים ציינו וסיכמו בהעניקם את הפרס לתרין : "על התעוזה ועל ביצוע וירטואוזי המצטיין בלהט, ברק, הומור, רגישות, פשטות ואנושיות הפורצים ממנה ומגיעים אל הלבבות".
פרס בחירת הקהל במסלול הקצרנטו בסך 1500 ₪ ניתן על ידי התיאטרונטו.

רכישת כרטיסים במשרד איוונטים

או בטלפונים: 9066*, 03-5111777